Kredyt inwestycyjny dla nowych firm

Niedostateczna ilość środków finansowych stoi na przeszkodzie dalszemu rozwojowi każdej firmy. Najtrudniej z pozyskaniem dodatkowych środków mają te firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Niestety bankowcy nie stoją przed nimi otworem. Kredyt inwestycyjny dla nowych firm obwarowany jest wieloma warunkami. Sama zdolność kredytowa nie wystarczy.

Rzecz jasna trzeba też zrozumieć interes samych banków. Nowe podmioty gospodarcze o nieugruntowanej pozycji na rynku to spore ryzyko. Nigdy bowiem nie wiadomo na stracie czy dana działalność wypali. Trzeba też przyznać szczerze, że w pierwszych dwóch latach działalności plajtuje nawet co drugie przedsiębiorstwo. Czy w takiej sytuacji nowe przedsiębiorstwa powinny zapomnieć o kredycie? Oczywiście, że nie.

Jak uzyskać kredyt inwestycyjny dla nowych firm?

Na polskim rynku funkcjonuje mnóstwo podmiotów bankowych. Wniosek o kredyt inwestycyjny możemy więc składać w wielu różnych miejscach. Kredyt inwestycyjny dla nowych firm jest kredytem celowym. Może być więc wykorzystany tylko i wyłącznie do zakupów środków trwałych, które przyczyniają się do rozwoju biznesu. Z wnioskiem o kredyt inwestycyjny dla nowych firm lepiej więc poczekać aż przedsiębiorstwo okrzepnie. Dzięki temu bank będzie mógł się przekonać, czy dana firma daje sobie radę na trudnym polskim rynku.

Niestety nawet po dwóch latach działalności z otrzymaniem kredytu może być nie lada problem. Bank może na przykład wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Nierzadko okazuje się, że przedsiębiorca musi zabezpieczać dane przedsięwzięcie swoim własnym majątkiem. Bank może również wymagać żyrantów kredytu. Być może po dodatkowe środki na rozwój firmy w najtrudniejszej sytuacji będzie trzeba zwrócić się do instytucji pozabankowych. Niestety nie jest to rozwiązanie dobre. Tego typu pożyczki są z reguły bardzo wysoko oprocentowane a ich udzielenie nie jest zbyt korzystne. Także należy spełnić dodatkowe wymogi stawiane przez bank. Jeśli więc chcemy otrzymać kredyt inwestycyjny na rozwój firmy to musimy w pierwszej kolejności zadbać o swoją dobrą historię kredytową.

Może zdarzyć się tak, że żaden z funkcjonujących na rynku banków nie będzie nam mógł udzielić kredytu. W takim wypadku lepiej uzbroić się w cierpliwość niż korzystać z drogich pożyczek pozabankowych. Być może w niedalekiej przyszłości bank udostępni kredyt inwestycyjny w promocyjnej ofercie dla nowych firm. Zdecydowana większość banków ma jednak zamknięte drzwi dla nowych podmiotów. Zresztą nawet istniejącym firmom z długoletnim stażem trudno niekiedy uzyskać kredyt na start firmy. O wiele łatwiej o kredyt inwestycyjny dla nowych firm było kilka lat temu. Niestety niestabilne rynki finansowe zrobiły swoje i o kredyt dzisiaj jest bardzo trudno zwłaszcza na dogodnych warunkach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here