Nie da się ukryć, że jednym z archetypów bohatera pozytywnego w kulturze popularnej jest konsekwentny w swoich działaniach stróż prawa. Mowa oczywiście o nieco wyższych stanowiskach od tych, które były obsadzone w kultowym „13 posterunku”, czyli chyba najpopularniejszym serialu komediowym o policji. Zupełnie na poważnie – persony takie jak Popeye czy Harry Callahan po dziś dzień rozpalają wyobraźnię telewidzów. Do tego mnóstwo jest seriali kryminalnych, opowiadających o pracy w policji. Niejeden nastolatek zamarzył więc pod ich wpływem o wielkiej karierze jako stróż prawa. I z reguły szybko się z tych marzeń otrząsał. Otrząsał wtedy, gdy poznał właściwą naturę tej pracy i zrozumiawszy, że jest w niej o wiele mniej fajerwerków niż w filmach kryminalnych. To dobrze, że tak się dzieje, bo tego typu stanowiska są, mimo wszystko, zarezerwowane głównie dla osób spokojnych i wyrachowanych. Dla takich, które nie dają się ponieść emocjom. Nie jest też wcale tak, że aby zostać detektywem z poważnego wydziału, trzeba najpierw odsłużyć swoje jako zwykły policjant w drogówce. Dla osób, które marzą o powolnym rozpracowywaniu działań przestępczych i aktywnym działaniu dla dobra ogółu naszego społeczeństwa, dostępny jest pewien szczególny, idealnie odpowiadający ich oczekiwaniom kierunek studiów. Mowa tu o kierunku: kryminalistyka – studia.
Kryminalistyka – studia
Kryminalistyka – studia te zajmują się nauką o ujemnych zasadach społecznych, czyli po prostu o przestępstwach. W jej ramach student będzie musiał nauczyć się taktycznych zasad i sposobów rozpoznawania śladów i podejrzanych, a także technicznych środkach służących do realizowania takich celów. Będzie musiał również nauczyć się kwalifikować prawnie ujemne zjawiska społeczne. Również ustalać związek między osobą podejrzaną, a określonym zdarzeniem. Słowem, na tych studiach można się nauczyć pracy stricte detektywistycznej. Dowodem tego jest także zbiór funkcji kryminalistyki, w którego obrębie znajdują się takie funkcje jak:
- rozpoznawcza – której celem jest wypracowanie metod i środków zbierania i analizowania informacji o działaniach przestępczych,
- wykrywcza – ma na celu wykrycie sprawcy, narzędzi i sposobów dokonania przestępstwa poprzez zebranie i gruntowną analizę wszystkich poszlak,
- dowodowa – ramach której należy zebrać niepodważalne przez sąd środki dowodowe,
- zapobiegawcza – ma na celu opracowanie zasad prewencji kryminalnej.
Jest to zatem bez dwóch zdań zajęcie odpowiedzialne i stosunkowo skomplikowane z powodu swojej wielowątkowości. Ale też bezsprzecznie praca taka jest po prostu fascynująca i satysfakcjonująca.
Kryminalistyka a kryminologia
Całkiem istotną kwestią jest odróżnienie terminu kryminalistyki od kryminologii. Kryminologia to nauka, która zajmuje się budowaniem rysu psychologicznego sprawcy, a także ustaleniem przyczyn popełnionego przestępstwa i ewentualnej presji społecznej z nim związanej. Niezaprzeczalnie jest to zatem dziedzina nastawiona bardziej na psychologię i wszelkie pokrewne temu tematy. Osoba zainteresowana działaniami stricte detektywistycznymi z pewnością nie będzie miała w tej branży czego szukać. Analizowanie ludzkiego umysłu wymaga bowiem pewnej dozy empatii i zupełnie innego, mniej detektywistycznego podejścia.
Jaka praca po kryminalistyce?
Miłym akcentem jest także fakt, że absolwent kryminalistyki nie jest skazany wyłącznie na pracę w policji, choć dla rzetelności należałoby opisać każdy z fachów, który może podjąć.
Podstawą, najbardziej kojarzoną z tym kierunkiem, jest oczywiście posada na komendzie policji, gdzie zadaniem osoby z takim wykształceniem będzie analizowanie miejsc popełnienia przestępstwa i wysnuwania na takiej podstawie konkretnych wniosków, które mogłyby pomóc w późniejszym ujęciu przestępcy. Następnie być może działania w specjalnym laboratorium albo zwykłe, dogłębne przemyślenie tego, co przestępca mógł mieć na myśli i z jaką osobą może wiązać się motyw przestępstwa. Jest też szansa pracy w służbach specjalnych. Przyjmowane są tam osoby z pewnym doświadczeniem i wynikami, których nie sposób podważyć. Praca w ramach służb jest zapewne na nieco większą skalę, ale wiąże się to oczywiście z dużo większym poczuciem odpowiedzialności i naciskiem na uzyskiwanie konkretnych wyników.
Mniej oczywistym miejscem pracy dla absolwenta kryminalistyki są natomiast służby celne, w których osoba z takim wykształceniem jak najbardziej znajdzie dla siebie miejsce. Choć oczywiście wydaje się to nieco mniej oczywiste. Jej zadaniem będzie badanie prób przemytu i każdego innego rodzaju przestępstw, jakiego można dokonać na granicy kraju. Ostatnią sensowną opcją jest znalezienie pracy albo profesjonalnej firmie ochroniarskiej. Lub ewentualnie w prywatnej firmie detektywistycznej. Obie takie firmy działają w ramach prywatnych zleceń, więc z oczywistych względów ich działania są na niektórych polach ograniczone prawnie. Nie zmienia to faktu, że praca dla nich może się okazać nadzwyczaj ekscytująca i pouczająca.
Kryminalistyka – studia te naprawdę warto rozważyć, jeśli jest się osobą cierpliwą, dociekliwą i chcącą działać dla dobra społeczeństwa. To niezwykła, godna podziwu i szacunku branża.