Pożyczki gotówkowe a kredyt

Chociaż przyjęło się, że słów pożyczka i kredyt używa się zamiennie, w świetle prawa to dwa zupełnie różne pojęcia. Ich stosowanie jest szczegółowo ujęte przez prawo bankowe. Są to jednak terminy, które powinni znać także klienci. W końcu od tego zależy, jakie przepisy regulują zasady przyznawania i spłacania zobowiązania.

Kredyty a pożyczki gotówkowe

Kredyt to termin zarezerwowany dla części produktów oferowanych przez banki. Części, ponieważ banki mogą także udzielać po prostu pożyczek gotówkowych. Kredyt nie może być udzielany przez parabanki ani inne instytucje finansowe. Sposób oferowania i udzielania tego produktu jest ściśle określony przez prawo bankowe, natomiast pożyczki gotówkowe nie są z tym związane.

Sposób udzielenia pożyczki nie jest skonkretyzowany – może to być sfinansowanie zakupu produktu w sklepie (na przykład sprzętu AGD czy RTV), wpłata na konto czy dostarczenie pieniędzy fizycznie. Kredyt zawsze jest przelewem na konto, a jeśli jest to kredyt samochodowy lub mieszkaniowy, jest to przelew od razu na konto sprzedającego.

Kredyt może być udzielony wyłącznie na określony cel, podczas gdy pożyczki gotówkowe można wydać na cokolwiek potrzebujesz. Oznacza to, że bank udzielający kredytu może rościć sobie prawo do sprawdzania, czy pożyczone pieniądze zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem – zakup mieszkania lub działki, remont, zakup samochodu itp. Ze środkami pozyskanymi z pożyczki gotówkowej możesz zrobić cokolwiek chcesz.

Pożyczki gotówkowe udzielane przez wszystkich

Ważną informacją odróżniającą kredyt od pożyczki jest to, że pożyczki gotówkowe mogą być udzielane przez wszystkich. Zatem jest to forma pożyczania pieniędzy zarówno przez bank, instytucje finansowe, jak i parabanki, SKOK-i czy w końcu osoby prywatne.

Pożyczka gotówkowa powinna być poprzedzona podpisaniem umowy, szczególnie jeśli jest wyższa niż 500 zł. Podmiot pożyczający może sprawdzić także historię kredytową osoby starającą się o pożyczkę, by sprawdzić, czy jest ona w stanie spłacić zobowiązanie w ramach czasowych. W umowie może znaleźć się zapis o ewentualnych odsetkach czy karach za opóźnienia w spłacie. Umowa ma na celu zabezpieczyć obie strony – pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę, więc warto ją podpisać i sprawdzić, jakie zapisy się w niej znajdują.

Dla kogo pożyczki gotówkowe

Pożyczki gotówkowe są czasami traktowane jako gorsze rozwiązanie. A to nieprawda. Jest to świetna alternatywa dla osób, które potrzebują pieniędzy na niestandardowe wydatki. Na to nie uzyskają kredytu, który musi mieć jasny i skonkretyzowany cel.

Pożyczki są także świetną opcją dla osób, które chcą sfinansować nowe plany, spełnić marzenie, zrobić mały lifting mieszkania. To także opcja na pokrycie różnych niespodziewanych wydatków. Dużą zaletą, która sprawia, że pożyczki gotówkowe są lepszym rozwiązaniem niż kredyt, jest szybkość udzielania. Rozpatrzenie wniosku kredytowego nierzadko trwa więcej niż dwa tygodnie, a pożyczkę gotówkową możesz otrzymać od ręki, nawet w piętnaście minut. Dlatego jeśli potrzebujesz nowego sprzętu AGD lub w twojej głowie pojawił się nowy projekt, weź pod uwagę pożyczki gotówkowe. To może być świetny sposób finansowania nowych przedsięwzięć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here